Доц. д-р Десислава статева за в. Труд и в. 24 часа:
Катарактата (пердето) е на първо място сред очните заболявания у нас, сочи медицинската статистика.
Най-модерното съвременно лечение на катарактата, което се прилага и в Плевен, позволява на пациента да се върне към обичайния си ритъм на живот още на втория ден след операцията, казва Доц. д-р Десислава Статева. Пациентите го наричат „операция с лазер“, макар че всъщност е ултразвук. Прави се през 2-милиметров разрез, който бързо заздравява. След това се капят капки.Няма изисквания, като по-рано, пациентът да не вдига тежко, да не се навежда, да се пази от прах.
Много хора смятат, че пердето трябва да се чака „да узрее“, но вече изобщо не, напомня доц. Статева. Напротив, не бива да се пропуска най-подходящото време за операцията, която връща зрението на 100%. Около 80% от възрастните хора имат перде, а напоследък болестта се „подмладява“. „Имам пациенти и на 51 години – шофьори или хора, които работят с компютри, на които заболяването пречи на ежедневните задължения“, посочва тя.
Глаукомата е другият бич за окото, на второ място в негативната статистика по честота на болестта.
„Докато пердето е една обратима слепота, при глаукомата не е така. Тя води до слепота, но е предотвратима, ако се хване на време и се започне лечение“, съветва доц. Статева. Според нея обаче като че ли няма достатъчно гласност за това заболяване. Дори болните понякога не знаят, че е наследствено, а близките им след 40-годишна възраст ежегодно трябва да измерват очното си налягане.
Профилактичните очни прегледи са особено важни за децата, въпреки че родителите често ги подценяват. Те се
правят на първия, третия месец, на първата, третата и петата година. А след това – всяка година до навършване на пълнолетие, независимо дали детето има оплаквания или не“.
Ако детето е с вродена катаракта, то трябва веднага да се оперира, за да не се стигне до „мързеливо око“. А родителите няма как да „хванат“ заболяването в ранна възраст, това може да направи само специалист. „Много често при мен идват 13-14-годишни деца с мързеливо око, а на тази възраст вече много трудно може да се постигне някакъв успех и той рядко е на 100%“, отбелязва тя.
Когато по проект на Медицинския университет преглеждали безплатно малчугани в детските градини, се оказало, че 90 на 100 от тях изобщо не са преглеждани от очен лекар. А някои родители дори не се съгласили децата им да бъдат прегледани.
Най-често първата среща със специалист по очни болести е едва след появата на първите симптоми, че детето се нуждае от корекция на зрението – главоболие, често примигване или неколкократни появи на ечемик.
Източник: http://www.dr-stateva.com/