в Полезно
БезполезноЛошоДоброМного ДоброОтлично (Гласували 1 - Рейтинг: 5,00 от 5)
Loading...
Последно обновяване: април 24, 2013
35004

За полезността на меда е казано и написано много. Да си припомним на какво се дължи неговата полезност.

Медът притежава неповторими антиоксидантни свойства, за това, е препоръчително, ако нямате някакви противопоказания да започвате деня именно с мед.

Уникалният биохимичен състав на меда подпомага процесите на регенерация в организма да се осъществяват по-активно. В следствие на консумацията на мед организма става по-устойчив към болести, подобрява се състоянието на кожата и теглото се нормализира.

[nivo_slider source=“post“ link=“none“ size=“607×300″ limit=“3″ effect=“random“]

Сутрин (на гладно) и вечер(около два часа след хранене), пийте медена вода, която се приготвя съвсем лесно:разтворете в чаша с вода една чаена лъжичка мед. Течността се изпива на глътки. Не забравяйте, че водата трябва да бъде хладка-не повече от 42 градуса, за да не загуби меда своите полезни свойства.

Две чаени лъжички мед на ден-това е дозата, която се усвоява без претоварване на панкреаса и е доказано ефективна.

Лекарите не без основание препоръчват да заменим употребата на захар с мед. Медът подобрява самочувствието, дарява красота и поддържа младостта.

За целебните свойства на меда са знаели още древните египтяни. Съвременната наука доказва, че всяка капка мед съдържа повече от 70 важни за здравето на човека съставки. Съдържащите се в меда въглехидрати (фруктоза и глюкоза) в сравнение със обикновената захар, се усвояват много по-лесно от организма, помагат да се поддържа мускулната сила и нормален растеж,което е особено важно за децата.

Ферментите, които се съдържат в меда, стимулират храносмилателните процеси и подобряват метаболизма. Съдържащите се в меда белтъчини участват в образуването на хормоните. Минералните вещества регулират активността на нервната система, тъканното дишане и кръвообразуването.

[heading style=“1″]ЗАЩО ТРЯБВА ДА КОНСУМИРАМЕ МЕД?[/heading] [note color=“c4e5c1″][dropcap style=“1″ ]М[/dropcap]едът защитава организма от рак и болести на сърцето. Това се дължи на съдържащите се в него мощни антиоксиданти-флавоноидите. Според лекарите, употребата на 50г мед дневно, от сърдечно болните в продължение на 1-2 месеца,значително подобрява тяхното общо състояние.[/note] [note color=“6dc066″][dropcap style=“1″]В[/dropcap] народната медицина медът се счита за „приятел“ на стомаха. Той може да бъде лечебно средство при язва на стомаха и дванадесетопръстника, гастрит и други заболявания на стомашно-чревния тракт. Медът притежава силни антисептични свойства и ако се приема редовно сутрин на гладно, това ще ви предпази от развитие на гастрит, холецистит и панкреатит. Минавайки през стомашно-чревния тракт, медът убива вредните бактерии и микробите и подпомага зарастването на ранички по лигавицата на стомаха.[/note] [note color=“ff7300″][dropcap style=“1″]М[/dropcap]едът е незаменим при простуда!Като средство срещу простуда се разтваря в топло мляко (1 ц.л. мед в една чаша) или се смесва с лимонов сок (сокът от половин или един лимон със 100г мед). Много помага в такива случаи и ряпа с мед.В горната широка част на добре измита ряпа се издълбава дупка в която да се съберат 2 с.л. мед.Изсипва се медът и се покрива с плътна хартия и се оставя да престои 3-4 часа. От образувалият се сок се пие по 1 ч.л. 3-4 пъти дневно преди хранене.[/note] [note color=“f5f5b5″][dropcap style=“1″]М[/dropcap]едът помага за регулиране на кръвната захар.Той се счита за идеална храна за черния дроб заради идеалното съотношение на глюкозата и фруктозата. което практически е едно към едно.[/note] [note color=“3790e8″][dropcap style=“1″]М[/dropcap]едът избавя от кожни заболявания и е незаменимо средство в борбата със стареенето. При налагане на мед върху наранената повърхност на кожата кръвотока и оттока на лимфата се усилват, унищожават се микробите,стафилококи,стрептококи и др.Раната сякаш се самопочиства и бързо заздравява. В качеството си на козметично средство може да се използва медова вода за почистване на лицето вечер- в съотношение 1 с.л. мед на 2 чаши топла вода. Това прави кожата кадифена и намалява бръчките. В съчетание с други съставки медът има овлажняващо и подхранващо действие за кожата.[/note] [note color=“bad2c8″][dropcap style=“1″]М[/dropcap]едът е отличен пробиотик. Той подобрява храносмилането и възстановява полезната микрофлора в организма, благодарение на съдържащите се в него шест вида лактобацили и четири вида бифидобактерии.[/note] [note color=“8ec127″][dropcap style=“1″]М[/dropcap]едът се чвчва природен антидепресант. Хората, които приемат мед сутрин по-леко се справят със синдрома на хроническата умора, който в последно време е много разпространен сред жителите на големите градове. Те са по-малко раздразнителни, агресивни и по-леко приемат стресовите ситуации.[/note] [note color=“ffc726″][dropcap style=“1″]М[/dropcap]едът е полезен за ума.
Вместо обичайните сандвичи, сутрин хапвайте мед…

Белтъчната храна,  необходима на организма за стимулиране на мускулната дейност е нужха около 11-12 часа. От 7 до 9 сутринта, най важно е да се настрои за работа мозъкът. Медът се явява най-доброто средство за зареждане на мозъка с енергия сутрин.[/note] [divider top=“1″]