Кожата и косата могат да бъдат поддържани не само с козметичните продукти, които се разпространяват в търговската мрежа и които често съдържат вредни вещества като оцветители, изкуствени аромати, парабени и др.
[nivo_slider source=“post“ link=“none“ size=“607×300″ limit=“10″ effect=“random“]Това може да се прави и с напълно натурални продукти – изсушени билки и растения.
Ето някои от тях, които можете да използвате, за да имате здрави и красиви коса и кожа:
[dropcap style=“1″ size=“2″]1[/dropcap]Листа от Бреза.
Използват се за дезинфекция на рани, облекчават много кожни проблеми, дори помагат в борбата с целулита. Използват се външно, имат стягащо и антисептично действие. А още по-ефективна от листата, е кората на брезата.
[dropcap style=“1″ size=“2″]2[/dropcap]Репей.Облекчава значително кожни заболявания като екземи и псориазис. Освен това има диуретично действие и спомага за прочистването на кръвта.
[dropcap style=“1″ size=“2″]3[/dropcap]Невен.Използваемата част са цветовете, като екстрактът от тях често се използва като съставка в кремове. Спомага за заздравяване на рани и ускорява всякакви регенерационни процеси при всички типове кожа. Помага и при изгаряния, включително слънчеви, лекува белези.
[dropcap style=“1″ size=“2″]4[/dropcap]Лайка.Използват се цветовете. Има успокояващо и леко антибактериално и противовъзпалително действие. Употребява се както върху кожа, така и върху коса, като има изчистващ и омекотяващ ефект. Подходяща е за чувствителна кожа, както и за такава, склонна към алергии.
[dropcap style=“1″ size=“2″]5[/dropcap]Лепка.Особеното при нея е, че се събира преди цъфтежа. Съдържа танини, които имат антисептично действие, което я прави подходяща при обработка на повърхностни рани и изгаряния.
[dropcap style=“1″ size=“2″]6[/dropcap]Черен оман.Използват се листата и корените. Те имат в състава си голямо количество растителни въглехидрати, които спомагат за подмладяване на кожата, имат лечебен и успокояващ ефект. Подходящи са за третиране на груба, увредена кожа, като възвръщат нейната еластичност и сияйност. Не се използва вътрешно!
[dropcap style=“1″ size=“2″]7[/dropcap]Метличина.Използваемата част са цветовете. Употребяват се най-вече за почистване на лицето. Имат антибактериални и антиоксидантни качества, поради което влизат в състава на много кремове и лосиони за лице.
[dropcap style=“1″ size=“2″]8[/dropcap]Глухарче.Листата на глухарчето имат стягащо и детоксикиращо влияние. Те са подходящи както за превенция срещу бръчки на лицето, така и за тонизиране на кожата на тялото. Освен това са естествен диуретик.
[dropcap style=“1″ size=“2″]9[/dropcap]Ехинацея.Използват се корените и надземната част, т.е. цялото растение. Допринася за успокояване на кожата. Използва се като мехлем при кожни инфекции и възпаления на кожата. Освен това билката е известна като мощен стимулатор на имунната система.
[dropcap style=“1″ size=“2″]10[/dropcap]Мента.Има охлаждащ, успокояващ и възстановителен ефект, придава еластичност на кожата, облекчава обриви, намалява оттоците. Широко се използва при кремове за крака, както и против пърхот. Чаят от мента е известен с общото си укрепващо и релаксиращо въздействие върху организма.
[divider top=“1″]