![]() |
с. Искрец, кв. Санаториума 07163 2001 | 07163 2571 tzarferdinand(@)abv.bg www.sanatorium-iskrec.com/ |
Болницата е създадена през 1908 г. като противотуберкулозен санаториум с указ и дарение от Цар Фердинанд I . Мястото за създаване на санаториума е избрано от специално назначена от Цар Фердинанд комисия, която е пътувала из България и е извършвала измервания на климатичните параметри.
На 29-ти май 2008 година болницата отпразнува своя 100-годишен юбилей. Почетен гост на събитието беше Н.В. Княгиня Мария- Луиза, която откри паметна плоча с лика на дядо си Цар Фердинанд I .
В землището на манастира “Успение Богородично” край село Искрец комисията намира уникални климатични условия, много подходящи за лечение на белодробни заболявания, а именно: 450 метра надморска височина, южен склон, липса на мъгли през цялата година, отлична екологична обстановка.
[spoiler title=“Консултативно-диагностичен блок“ open=“0″ style=“2″] 1. Консултативен кабинет – приемът на пациенти се извършва от лекар със специалност ” Пневмология и фтизиатрия” или “Вътрешни болести”.
2. Клинична лаборатория II-ро ниво на компетентност– ръководи се от лекар със специалност “Клинична лаборатория”.
3. Микробиологична лаборатория I -во ниво на компетентност и периферно ниво по туберкулоза – ръководи се от лекар със специалност “Микробиология”.
4. Лаборатория за функционално изследване на дишането и кръвно-газов анализ – за диагностика на пациентите.
5. Бронхологичен кабинет – диагностиката се извършва от лекар с правоспособност по бронхология.
6. Рентгенологичен кабинет и кабинет за ехография I -во ниво на компетентност – ръководят се от лекар със специалност “Рентгенология”
7. Кабинет за лечебна физкултура и рехабилитация – процедурите се провеждат от методист по лечебна физкултура.[/spoiler] [spoiler title=“Стационарен блок“ open=“0″ style=“2″] Медицинските дейности в болничните отделения се осъществяват в съответствие с медицинския стандарт по “Пневмология и фтизиатрия”.
1. Пневмофтизиатрично отделение /ПФО/ II-ро ниво на компетентност – лекуват се пациенти по клинични пътеки № 96 “Гнойно-възпалителни заболявания на бронхо-белодробната система” и № 99 “Декомпенсирана хронична дихателна недостатъчност” и пациенти с хронични неспецифични белодробни заболявания.
2.Фтизиатрично отделение /ФО/ II-ро ниво на компетентност – приемат се за долекуване и рехабилитация пациенти с всички форми на белодробна туберколоза.
Лечението се провежда от четирима лекари със специалност “Пневмология и фтизиатрия” и двама лекари със специалност “Вътрешни болести”.[/spoiler] [spoiler title=“Болнична аптека“ open=“0″ style=“2″] Ръководи се от магистър фармацевт.[/spoiler] [spoiler title=“Административно-стопански блок“ open=“0″ style=“2″] 1. Счетоводство
2. Каса
3. Деловодство и вътрешна телефонна централа
4. Болнична кухня и трапезария
5.Стопански служби
– технически работилници
– автосервиз
– болнична пералня
– библиотека[/spoiler] [/note]
В Специализирана болница по пневмофтизиатрични заболявания за долекуване, продължително лечение и рехабилитация “Цар Фердинанд I” се приемат за лечение и рехабилитация следните групи пациенти над 18 години, боледуващи от хронични белодробни заболявания:
1. По договор с РЗОК.
Медицинската дейност се осъществява в клинико-диагностични структури с II-ро ниво на компетентност.
I. По клиничнa пътека № 99 “Декомпенсирана хронична дихателна недостатъчност при болести на дихателната система при лица над 18 години.
II. По клиничнa пътека № 96 “Гнойно-възпалителни заболявания на бронхо-белодробната система” при лица над 18 години .
2. По договор с Министерство на здравеопазването.
Болницата провежда продължаващо лечение и рехабилитация на пациенти с неспецифични белодробни заболявания и белодробна туберколоза(-).
I. За пациенти, постъпващи по клинични пътеки
– № 96 – Гнойно – възпалителни заболявания на бронхо – белодробната система.
– № 99 – Декомпенсирана хронична дихателна недостатъчност.
II. За пациенти, постъпващи за долекуване и рехабилитация на хронични неспецифични белодробни заболявания (хроничен бронхит, ХОББ)
1. Направление за хоспитализация № 7, издадено от лекар-специалист по пневмология и фтизиатрия или вътрешни болести или вътрешни болести или алерголог, придружено с етапна епикриза, в която задължително следва да пише, че пациентът се насочва за долекуване и рехабилитация в белодробна болница.
ИЛИ
2. Направление № 3 (талон от специалист – пневмолог или специалист по вътрешни болести), издадено от личния лекар.
ИЛИ
3. Направление за хоспитализация № 7, издадено от личния лекар, в случаите, когато пациентът има епикриза от болница за лечение на белодробно заболяване през последните 3 месеца.
ИЛИ
4. Направление за хоспитализация № 7, издадено от личния лекар, когато пациентът има амбулаторен лист за диспансерен или консултативен преглед при лекар специалист – пневмолог или специалист по вътрешни болести. В амбулаторния лист следва да пише, че пациентът се насочва за продължително лечение и рехабилитация в белодробна болница.
ИЛИ
5. Направление за хоспитализация № 7, издадено от лекар – специалист по вътрешни болести или лекар – пневмолог, когато пациентът има епикриза от болница за белодробно заболяване през последните три месеца.
III. За пациенти, постъпващи за долекуване и рехабилитация на белодробна туберколоза
1. Направление за хоспитализация № 7, издадено от личния лекар специалист – пневмолог, придружено с етапна епикриза, в която задължително следва да пише, че пациентът се насочва за долекуване и рехабилитация в белодробна болница.
ИЛИ
2. Направление № 7 от белодробен диспансер.
ІV. При постъпване пациентите да носят със себе си следните вещи:
1.Прибори за хранене и чаша.
2.Пижама ,чехли джапанки.
3.Спортно облекло, маратонки/гуменки/.
4.Тоалетни принадлежности.
Пациентите ,които желаят да постъпят на лечение в болницата, могат да се запишат предварително на тел. 07163-2001 всеки работен ден от седмицата до 16,00 часа. Лечението на пациентите е напълно безплатно. Храната за пациентите се приготвя ежедневно за всяко хранене в собствена кухня на болницата.[/spoiler]