Хипертония, стенокардия, склероза… Стотици хиляди са у нас хората, от години свикнали с тези диагнози, на които обръщат внимание само дотолкова, че да преглъщат по някоя и друга облекчаваща ги таблетка в случай на по-сериозна криза.
Сърдечните и мозъчните кръвоносни съдове първи излизат от строя и по смъртност и инвалидност от такъв род инциденти България е измежду рекордьорите в планетарен мащаб, вероятно и поради все по-тежъкия начин на живот у нас.
Световната природолечебна практика е показала отдавна, а това се потвърждава и от най-новите авторитетни проучвания, че всеки кръвоносен съд, чието увреждане не е прекалено занемарено, принципно подлежи на възстановяване!
А мнозина от нас на бърза ръка се примиряват с постепенно влошаващото се положение, забравяйки може би примера на своя дядо, който до 90 години е работил на полето и е имал памет, свежа като на дете! Струва си дори отчасти да се доближим до този забравен идеал с помощта на най-прости и отдавна изпитани средства.
[note color=“fff“]
Предлагаме ви няколко прости съвета, като не забравяйте, че при прекарани инфаркти или инсулти лечението трябва да се ръководи от лекар:
- Да се ограничат максимално солта и животинските мазнини.
- Да се избягва тютюн, алкохол, кафе, черен чай, кока-кола и шоколад.
- Да не се използват запръжки.
- Да се яде само по един вид високобелтъчна храна на ден, която да се комбинира правилно със сурови зеленчуци или пресни сокове. При липса на зеленолистни зеленчуци да се вземат ежедневно по 2-3 супени лъжици течен хлорофил.
- Плодовете едновременно подхранват и разтоварват сърцето и кръвоносните съдове. Да се хапват в достатъчно количество на гладно. Зимата и пролетта да се консумират и изсушени кайсии, смокини, стафиди и др., както и пектин на прах.
- Позволени са краткотрайните и частични разтоварителни режими под компетентен контрол. По-важно е обаче да се спазва ежедневно правилен режим на хранене, за да няма епизоди на натоварване чрез преяждане.
- Да се ползват лечебни растения и подправки със специфично полезни свойства (магданоз, копър, глог, маточина, валериана, мента или джоджен, здравец или индрише, чесън, лук, бреза, ягодови листа, бял имел и др.). По-силнодействащите сърдечни стимуланти (напръстник, момина сълза, горицвет, кукуряк и др.) не бива да се прилагат за самолечение!
- Ежедневно да се консумират по 2 чаени лъжички пчелен прашец и по 1 до 2 супени лъжици чист билков мед.
- Да не се вечеря по-късно от 3 часа преди заспиване.
- Да не се пропуска нощ без достатъчен сън.
- Да се поддържа редовна, но строго дозирана физическа активност.
- Да се избягват тревогите и стресът.